Budownictwo dostępne

Infrastruktura powinna zmieniać się wraz ze społeczeństwem. Projektując budynki mieszkalne należy zwrócić uwagę na wiele ważnych kwestii. Jedną z nich jest funkcjonalność obiektu, z którego zarówno osoby starsze, niepełnosprawne, jak i rodziny z dziećmi i aktywni młodzi ludzie będą mogli swobodnie korzystać. Na ich potrzeby należy odpowiadać już dziś. Likwidując bariery architektoniczne deweloperzy tworzą przestrzenie, które łączą pokolenia. Ważne jest wprowadzenie udogodnień, które przeciwdziałają wykluczeniom społecznym i podnoszą komfort życia mieszkańców osiedli.

Na przestrzeni lat zmieniło się podejście do kształtowania przestrzeni publicznej oraz form mieszkaniowych dla osób starszych, niepełnosprawnych, rodzin z dziećmi czy młodych, aktywnych ludzi. W procesie projektowym dewelopera fundamentalnym aspektem powinno być zwiększanie dostępności inwestycji. Projektowanie dla osób o specjalnych potrzebach powinno rozpoczynać się na tworzeniu przyjaznych przestrzeni wspólnych, a kończyć na szczegółowych parametrach architektury, ułatwiających poruszanie się różnym grupom mieszkańców. Na co należy zwrócić uwagę projektując budynki, które będą dostępne zarówno dla młodych ludzi, jak i dla seniorów?

Seniorzy

Liczba osób starszych w naszym otoczeniu stale rośnie. Proces starzenia się społeczeństwa ma wpływ na rynek nieruchomości. Budynek, w którym mieliby zamieszkać seniorzy, powinien być przystosowany do ich potrzeb. Nowoczesne budownictwo  wykorzystuje rozwiązania na płaszczyźnie usługowej, funkcjonalnej i lokalizacyjnej. Do walorów technicznych i architektonicznych nieruchomości, które pozwolą podnieść komfort życia osobom starszym, zaliczamy między innymi: szerokie korytarze, poręcze, antypoślizgowe nawierzchnie, dostęp z poziomu windy do wszystkich kondygnacji budynku, wycieraczki zlicowane z posadzką, ławki z podłokietnikami oraz wygodny dostęp do szafek w kuchni. Pogarszająca się z wiekiem sprawność seniorów przybliża ich potrzeby mieszkaniowe z potrzebami osób niepełnosprawnych. Współczesne budownictwo senioralne powinno również umożliwiać tworzenie solidarności międzypokoleniowej oraz silnych więzi społecznych.

Osoby niepełnosprawne

Budynek, w którym będą mieszkać osoby niepełnosprawne powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Co to oznacza? Kluczową kwestią jest przestrzeń, po której będą mogli się oni swobodnie poruszać. Oprócz tego dużą rolę odgrywają udogodnienia takie jak: niżej zamontowane gniazdka i włączniki, drzwi o większej czułości, czy wideodomofony. Ważnym aspektem jest również podłoga, która powinna być antypoślizgowa i w kontrastowym kolorze, który pomoże w lepszej orientacji i poruszaniu się osobom niedowidzącym. Należy również zniwelować wszelkie progi i uskoki. Dostępność, użyteczność i niezależność użytkownika - to podstawowe zasady, jakie powinny spełniać budynki przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Rodzice z dziećmi

Zwiększa się nie tylko tempo życia, ale również mobilność ludzi. Ułatwiając funkcjonowanie rodzinom z dziećmi powinno się pamiętać o najmniejszych szczegółach. Miejsce na wózki dziecięce, punkty usługowe na parterach budynków, przestrzenie dla najmłodszych na zewnątrz oraz wewnątrz budynków to tylko niektóre z udogodnień, które powinny znaleźć się na osiedlu projektowanym dla rodzin z dziećmi. Ważnym atutem jest również bliskość terenów zielonych wokół inwestycji, a infrastruktura otaczająca nieruchomość powinna umożliwiać zdrowy i aktywny rozwój oraz wypoczynek.

rodzina

Młodzi aktywni ludzie

Pozbawiając budynki barier architektonicznych nie powinniśmy zapominać o młodych ludziach - szczególnie tych, którzy chętnie uprawiają wszelkiego rodzaju sporty. Podjazdy i bezprogowe przejścia ułatwiają funkcjonowanie tym, którzy jeżdżą na rowerze, czy rolkach. Dostęp do boksów rowerowych w garażu, czy komórek lokatorskich ułatwi przechowywanie sportowego sprzętu, a otoczenie parków i zieleni umożliwi aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Młodzi ludzie chcą korzystać z walorów otoczenia. Wspólne przestrzenie do rekreacji pozwolą pielęgnować relacje międzysąsiedzkie oraz zbudować poczucie przynależności.

obiektbezbarier

Budownictwo dostępne dla osób z różnymi potrzebami staje się priorytetem. Certyfikat “Obiekt bez barier” przyznaje Fundacja Integracja. Świadczy on o dostępności danego obiektu osobom z ograniczoną sprawnością. Aby otrzymać certyfikat należy uzyskać pozytywną ocenę, przyznawaną po przeprowadzonym audycie dostępności architektonicznej, podczas którego analizuje się między innymi plany architektoniczne. Otrzymanie certyfikatu jest równoznaczne z tym, że dany budynek jest przystosowany do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami, a także do potrzeb osób starszych, rodzin z dziećmi, czy aktywnych młodych ludzi. Wśród budynków, które do tej pory otrzymały certyfikat znalazł się między innymi: Pałac Prezydencki, Lotnisko Chopina, czy placówki banku PKO BP.

Skanska Residential Development Poland działa w myśl społecznej odpowiedzialności biznesu. Podejmując współpracę z Fundacją Integracja wypracowała nowy standard budowania dla osób z różnymi potrzebami, który opiera się na projektowaniu miejsc, ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Ważnym aspektem odpowiedzialnego budowania jest łączenie pokoleń i projektowanie mieszkań, które ułatwią funkcjonowanie nie tylko seniorom, ale również rodzinom z dziećmi, osobom niepełnosprawnym, jak i młodym aktywnym osobom.

Osiedle Mickiewicza

Każdy mieszkaniec zasługuje na równe traktowanie i dostęp do wszystkich miejsc osiedla, niezależnie od swojego wieku, sprawności a nawet wzrostu. Dlatego osiedle Mickiewicza zostało zaprojektowane w sposób, który nie wyklucza. Minimalna ilość krawężników i schodków ułatwia poruszanie się po terenie inwestycji, podjazdy, bezprogowe windy i lekkie drzwi ułatwiają dostanie się do budynku a niemal połowa mieszkań może zostać dostosowana do konkretnych potrzeb mieszkańców z różnymi stopniami i rodzajami niepełnosprawności ruchu, wzroku czy słuchu. Do dyspozycji będzie również dwukondygnacyjny garaż z komórkami i boksami rowerowymi. Ważnym punktem na osiedlu będzie również 70-metrowa przestrzeń wspólna w jednym z budynków, w której będzie można się zrelaksować i zintegrować z sąsiadami.

mickiewicza

Holm House

Holm House to pierwszy w Polsce certyfikowany budynek mieszkalny. Koncepcja osiedla dotyczyła stworzenia przestrzeni, która nie tylko będzie dostępna dziś, ale też okaże się łatwa do dostosowania w trakcie użytkowania mieszkania. Lekko otwierane drzwi wejściowe, obniżone progi, podjazdy, certyfikowane i nietoksyczne materiały budowlane i wykończeniowe to tylko niektóre z udogodnień, które będą w obiekcie Holm House. Dodatkowo 40% mieszkań będzie można dostosować według własnych potrzeb. Inwestycje wyróżnia również dbałość o najmniejszy szczegół - chociażby dobranie odpowiednich kontrastów kolorów w częściach wspólnych budynku i ograniczenie połysku, aby nie przeszkadzać użytkownikom oraz ułatwić orientację osobom słabowidzącym. Infrastruktura wokół inwestycji to nie tylko podjazdy, ale także elementy rekreacyjne. Współpraca z Fundacją Integracja to kolejny krok w stronę projektowania osiedla, które ma się stać miejscem komfortowym do życia dla osób z różnymi potrzebami.

holmhouse

Klienci, którzy decydują się na zakup mieszkania coraz częściej zwracają uwagę na dostępność architektoniczną inwestycji. Usunięcie barier pozwoli osobom z różnymi potrzebami komfortowo korzystać z budynku, a przestrzeń otaczająca osiedle umożliwi integrację i tworzenie więzi społecznych. Ważne jest, aby inwestycje mieszkaniowe sprzyjały wszystkim osobom - niezależnie od wieku czy sprawności fizycznej.

infografika